02 marca 2014

Domáce maslové croissanty

... Boli naozaj výborné. Receptík je prevzatý z Apetitu, jednu vec, čo by som pozmenila - dala by som trošku viac cukru - ale to je asi len moja terajšia chuť na sladké. Inak príprava cesta nebola nijak zložitá a pokiaľ máte zmáknuté lístkové cesto, bude to pre vás hračka. Mňa prekvapilo, že kysnuté cesto, ktoré sme pripravovali deň vopred, neustále kyslo - aj v chladničke - a niekoľkokrát pretrhlo fóliu, v ktorej bolo zabalené. Takže to je také malé varovanie - treba veľkú misu a sem-tam v chladničke skontrolovať, či nepreteká aj cez poličky (ako u nás). Takže veľa trpezlivosti, a nemusíte sa báť, aj z prvých "nepodarkov" ktoré sme rolovali nakoniec vznikli krásne a chutné kúsky. Recept aj postup nájdete pod fotkami. ... a dobrú chuť!...

 Potrebujeme :
1kg hladkej múky
1 kocka droždia - 42g
1 vajce
štipka soli
600ml vlažnej vody
cca 400-500g masla
100g krupicového cukru

Postup :
1. Deň dopredu si nachystáme kysnuté cesto - dokopy zmiešame múku, cukor, soľ, nadrobené droždie, vajce a vodu - cesto miešame približne 15 minút - v kuchynskom robote je to najjednoduchšie, ale dá sa aj v rukách. Následne necháme cesto hodinu kysnúť na teplom mieste, potom zabalíme do fólie a dáme do chladničky - tu odporúčam naozaj poriadne zabaliť a dať do dostatočne veľkej misy, ak by sa cesto náhodou rozhodlo v chladničke ešte viac kysnúť.
2. Na druhý deň si odvážime cesto a maslo - potrebujeme ho presne 1/4 hmotnosti cesta - nám to vyšlo 408 gramov. Aby sa nám s maslom lepšie pracovalo, samotné sme ho premiešali v robote.
3. Vyvaľkáme na štvorec - mali sme ho cca 1cm hrubé. Následne aj z masla vytvarujeme štvorec - trošku menší ako je cesto a položíme ho do stredu cesta tak, aby rohy maslového štvorca smerovali do prostriedku strán cestového štvorca - jednoduchšie - maslo položíme na cesto otočené o 45°. Následne prečnievajúce strany cesta preložíme do stredu a zabalíme tak maslo - akoby do obálky - tak , aby maslo nikde netrčalo. Teraz cesto vyvaľkáme na obdĺžnik - iba v jednom smere a v tomto smere preložíme na tretiny. Takto zabalené cesto dáme do chladničky na 20 minút. Tento proces (vaľkanie na obdĺžnik a prekladanie na tretiny) zopakujeme ešte 2x a vždy cesto otočíme o 90° a následne dáme cesto na 20 minút do chladničky.
4. Po poslednom chladení cesto vyvaľkáme na obdĺžnik, cca 5mm hrubý a narežeme ho na trojuholníky - základňa by mala mať cca 10 cm. Tam cesto narežeme - asi 3 cm , trojuholník rukami natiahneme a od základne rolujeme do tvaru croissantu. Takto necháme croissanty ešte asi pol hodinu - hodinku kysnúť, potom potrieme vajcom a prípadne posypeme (napr. sezamom, ľanovými semiačkami alebo hrubozrnnou soľou). Ďalšou možnosťou je naplniť croissanty pri balení kúskami čokolády - a máme čokoládové croissanty, tu už je iba na vašej fantázii, čo s nimi spravíte.
5. Croissanty pečieme na 200°  asi 10 minút, alebo kým nie sú zvrchu pekné zlato-hnedé.
1 komentár :