18 marca 2014

Škoricový kysnutý chlebík na trhanie

Táto mňamka je rýchla a jednoduchá. A hneď sa po nej zapráši. My sme chlebík robili so sestrou a časť z chlebíka sme zjedli, ešte keď bol teplý, čudujem sa, že nám nebolo zle. Ostalo nám aj na druhý deň, a kysnuté cesto vôbec nestvrdlo, takže veľké plus :) A najlepšie je, že tršoka cesta nám pri pečení zostala, tak sme si spravili ešte aj škoricové slimáčiky. A nakoniec sme všetko poliali glazúrkou z citrónovej šťavy a cukru. Receptík, ako vždy, nájdete dole :)na kysnuté cesto :
2 hrnčeky polohrubej múky
¼ hrnčeku cukru
½ čl soli
2 vajcia
1 hrnček mlieka
4 PL masla
1 PL vanilkového extraktu
2 1/2 čl sušeného droždia

 Plnka :
1 hrnček hnedého cukru
3-4 čl škorice
3-4 čl kakaa
hrsť sekaných orechov
4 PL roztopeného masla

. Zmiešame vlažné mlieko so sušeným droždím a 1 PL cukru necháme, aby sa nám vytvoril kvások.
. V zvlášť miske si zmiešame múku, cukor a soľ. Maslo rozpustíme a pridáme do misky, tak isto ako kvások z mlieka a droždia a vajcia.  Nezabudneme na vanilkový extrakt.
. Zo zmesi vymiešame cesto, pokiaľ sa nám lepí na steny misky, pridáme trochu múky, pokiaľ je príliš tuhú, pridáme trošku mlieka. Mám skúsenosť, že rôzne značky múky alebo masla pôsobia inak pri výrobe cesta, čiže, v tomto prípade záleží iba na našom pocite, kedy je cesto dobré.
. Vymiesené cesto necháme kysnúť približne pol hodinku na teplom mieste.

.Vykysnuté cesto rozvaľkáme na obdĺžnik. Ten potrieme roztopeným maslom a posypeme zmesou z cukru, škorice, kakaa a orechov a opäť pokvapkáme maslom.
. Potreté a posypané cesto nakrájame  (najlepšie krájačom na pizzu) na pásy cca 8 cm široké.
.Následne na seba poukladáme nakrájané pásy, aby nám vznikol jeden navrstvený. Ten nakrájame na štvorcové kúsky, ktoré naukadáme „na stojato“ do pekáču na chlebík, ktorý sme si dopredu vymastili a vysypali múkou. Takto vytvorený chlebík ešte necháme kysnúť zhruba 30 minút, potrieme maslom a pečieme na 170°C, kým nemá peknú zlatú farbu.


. Množstvo chlebíkov, závisí od veľkosti formy, ktorú máte. Nám vyšiel jeden a ešte nám zostalo trochu cesta, tak sme urobili škoricových slimáčikov (tak isto ako chlebík, len sme plát cesta zrolovali a nie nakrájali). Takže ak sa vám všetko cesto do formy nezmestí, nie je to problém, upečte si ešte niečo iné :)

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára