05 marca 2014

Slaná pizza s bryndzou a karamelizovanou cibuľkou


Často máte chuť na slané ? Ja pravdepodobne ešte častejšie ako na sladké a preto sú pizzové variácie mojimi obľúbenými. Hlavne ak si urobím výborné domáce pizzové cesto, ktoré nezaberie ani veľa času ani síl. A vymýšľanie chutnej plnky je taktiež zábavná časť. Tentokrát som zvolila chuť karamelizovanej cibuľky, naozaj veľa byliniek a bryndze alebo prípadne slaného balkánskeho syra. Na čo máte chuť, alebo čo máte v chladničke :) A recept nájdete úúúplne dole.
Základné cesto na pizzu podľa Gennara Contalda:
250g múky
pol lyžičky soli
10g čerstvého droždia
175 ml vlažnej vody

plnka:
4 veľké cibule
1-2 polievkové lyžice masla
1 lyžička hnedého cukru
soľ, korenie
tymian
rozmarín
1 kocka bryndze (125g)

1. Predhrejeme si rúru na 180°C.
2. Pripravíme si kvások vo vlažnej vode, keď nám nakysne zamiešame ho so suchými ingredienciami, zarobíme cesto, ktoré necháme kysnúť 30 minút.
3. Pripravíme si cibuľovú zmes – 4 cibule nakrájame na menšie kúsky (nie úplne na jemno) a opražíme na masle. Pridáme aj lyžičku hnedého cukru, soľ a korenie podľa chuti a necháme karamelizovať na nízkej teplote približne 10 minút. Zmes sem-tam premiešame, ak by začala prihárať pridáme trochu masla. Keď má cibuľka hnedú farbu, pridáme nasekané bylinky – čerstvý rozmarín a sušený tymian a necháme karamelizovať ešte pár minút.
4. Cesto rozvaľkáme a roztiahneme na veľkosť plechu, ktorý vymastíme a vysypeme strúhankou.
5. Zmes rovnomerne rozotrieme na cesto a natrháme naň polovicu bryndze. Dáme piecť približne na 10 minút, alebo kým okraje cesta nezhnednú a nie sú chrumkavé. Po vybratí natrháme na pizzu zvyšok bryndze a posypeme troškou sušeného rozmarínu. 

1 komentár :

  1. Mňam, mňam, mňaaam ... ještě recept, jak nebýt líná začít kuchtit a je to! :D

    OdpovedaťOdstrániť