10 júla 2015

Naše tradičné pečené kuriatko s plnkou

Aký je vás typický nedeľný obed ? Viem, že vo veľa domácnostiach to býva práve pečené kuriatko. Ja sosobne pečené kura až tak často nerobím, kuracie mäso je fajn, ale keďže sme väčšinou len dvaja, a zohrievané mi už moc nechutí, tak sa pečeniu celého kuraťa často vyhýbam. Na druhej strane, keď už kura upečiem, tak potom zbytok mäsa oberiem a osmažím na cibuľke so zeleninou a urobím napríklad fritattu, alebo kari s kokosovým mliekom.
Prednedávnom som dostala ponuku vyskúšať Kuriatko Kráľovské, ktoré je chované podľa zásad welfare. Keďže nemáme záhradu a nikto z môjho okolia nechová kurence, chcela som vyskúšať, či pocítim rodziel medzi kuriatkom z dobrého chovu a bežným kuraťom z obchodu (na aké som zvyknutá).
Z môjho laického pohľadu môžem povedať, že rozdiel je cítiť. Chuť kuraťa je výraznejšia a aj samotná vôňa (áno podľa niektorých to môže byť aj smrad) je výraznejšia. Robili sme kura s domácou rožkovou plnkou a plnilo sa omnoho lepšie ako väčšina kuriatok, ktoré sme mali z obchodu - koža bola pružnejšia a bolo pod ňou "viac miesta". Takže za mňa super a teraz recept !


Potrebujeme:
Kura Kráľovské
7 rožkov
4 vajcia
jarné cibuľky
soľ, korenie
majoránka, petržlen, bazalka
olivový olej

Postup:
Jarnú cibuľku nasekáme nadrobno. Na menšie kúsky nakrájame aj rohlíky. Tie osmažíme najskôr na olivovom oleji, keď začnú hnednúť pridáme 4  rozsľahané vajíčka so soľou, korením a bylinkami a hneď aj nasekanú jarnú cibuľku. Chvíľu posmažíme, kým sa vajíčko urobí a potom odstavíme. Kuriatko si nachystáme na pekáč, plnku natlačíme pod kožu na prsiach a taktiež pod kožu na krku. Do vnútra kuriatka zvyknem dať popichaný citrón a vetvičku rozmarínu. Kura pokvapkáme olivovým olejom a poriadne osolíme. Podlejeme pohárom vody a pečieme na 180°C. Dĺžka pečenia závisí od veľkosti kuraťa, preto ho treba kontrolovať. Sem-tam poliať kura výpekom a poiaľ sa začne na vrchu pripekať, prikryť alobalom a cca 5 minút pred dopečením dať alobal preč, zvýšiť teplotu rúry a nechať kožu zchumkavieť.  A s čím podávať ? Ja mám rada ryžu, pečené zemiaky alebo zemiakovú kašu a dobrý zeleninový šalát, na príklad rajčinovo-cibuľový.

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára