18 júla 2015

Tart s horkou čokoládou a malinami

Už ste rozmýšľali, čo sladké si cez víkend dáte ? Dnes som si pre vás nachystala tento dekadentný čokoládový tart s malinami a troškou džemu z lesného ovocia.
Krehké cesto mávam väčšinou po ruke v mrazničke. Zvyknem urobiť niekoľko dávaok naraz, ktoré rozdelím a to čo neminiem, dám do mrazničky a v momentoch ako bol tento - keď ma posadne záchvat pečenia a chuti na niečo sladké - ho vytiahnem a použijem. Jednoduché. 
Čo je v toto recepte dôležité je, použiť naozaj kvalitnú a dobrú horkú čokoládu, a šľahačku s vyšším obsahom tuku. Ja viem, nie príliš zdravé, ale naozaj chutné. A na druhej strane, čokoláda je horká a do receptu ide len trošku cukru, takže žiadna nezdravá bomba to zas nie je. Takže win win. Už len ho upiecť. 


Potrebujeme:
krehké cesto (podľa veľkosti formy vám môže vydať aj na dva tarty, ja používam veľkosť 26cm v priemere a vždy mi kúsok cesta zostane, dá sa však zamraziť, alebo povykrajovať z neho malé linecké koláčiky a pod., fantázii sa medze nekladú )

  • 300g hladkej múky
  • 80g práškového cukru
  • 1 žĺtko
  • 100g masla
  • 1/2 téglika kyslej smotany alebo bieleho jogurtu
  • štipka soli

Plnka:

  • džem podľa vášho uváženia (malinový/lesné ovocie...)
  • 500g kvalitnej horkej čokolády
  • 400g šľahačky
  • 3 PL krupicového cukru

Postup:
Z cesta si vyvaľkáme kruh hrubý así 0,5-1 cm a veľký tak, aby pasoval akurát do formy na tart, okraje orežeme , spodok popicháme vidličkou, na cesto dáme alobal a zasypeme fazuľkami (buď keramickými na pečenie alebo klasickými). Dáme predpiecť asi na 15 minút do predohriatej rúry na 170°C. Po 15 minútach dáme dole alobal aj s fazuľami a šupneme ešte na pár minút do rúry, kým nemá korpus zlatú farbu. Po upečení ho necháme vychladnúť.
Pripravíme si čokoládovú ganache. Čokoládu nalámeme a ešte nasekáme na drobnejšie kúsky. Šľahačku zohrejeme tesne pred bod varu - keď sa na okraji hrnca začnú tvorť malé bublinky, šľahačka je dostatočne horúca. Čokoládu posypeme cukrom a zalejeme šľahačkou. Necháme chvíľu postáť - sem tam zatrasieme. Po niekoľkých inútach premiešame - ak bola čokoláda nakrájaná na dostatočne malé kúsky, mala by byť roztopená. Ak sa stane, že šľahačka už vychladne a ešte nám zostanú čokoládové hrudky, môžeme dať misku nad vodnú paru a pomaly čokoládu rozpustiť. Ganache nešľaháme, iba sem tam jemne premiešame, aby zostala čokoládová zmes hladká a lesklá. Keď je čokoládua úplne rozpustneá a spojená so šľahačkou, natrieme na spodok tartu vrstvu džemu a zalejeme rozpustenou zmesou. Necháme vychladnúť na izbovú teplotu a potom ešte na pár hodín do chladničky. Podávame napríklad s čerstvým ovocím alebo kopčekom zmrzliny či šľahačky. 

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára