03 septembra 2015

Osie hniezda s černicamiKysnuté koláče idu u nás doma najelpšie. Či už je to klasický kysnutý slivkový, marhuľový, jednoducho akýkoľvek, tak aj škoricové osie hniezda. Niekedy namiesto škoricových robím aj s lesným ovocím, naposledy som použila černice, no super sú aj ríbezle čierne aj červené alebo aj čučoriedky. Základ je urobiť dobrý hustý rozvar, skoro ako keď varíte džem, ale samozrejme netrvá to tak dlho. Výborné je, že za ten čas, čo kysne cesto, si rozvar nachystáme a aj trošku vychladne. Super. Potom už len hniezda zarolovať. V tomto prípade, ak použijete lesné ovocie, je veľmi pravdepodobné, že bude celá kuchyňa špinavá, fialová alebo ružová, ale myslím, že výsledok stojí za to !

Potrebujeme:
500g hladkej múky
100g krupicového cukru + 1/2 pl do kvásku
250 ml vlažného mlieka
75g masla
1 sáčok sušeného droždia - 7g, osvedčené mám od Dr.Oetkera  (alebo cca 1/2 čerstvého 42g droždia)
vajíčko na potretie

Plnka:
černice - asi 1 vanička, cca 250-300g
krupicový cukor asi 5 pl (alebo aj viac ak sú černice kyslé)
ak chcete trošku citrónovej alebo limetkovej kôry alebo vanilkový lusk

Postup:
Preodhrejeme si rúru na 175°C.
Do vlažného mlieka dáme 1/2 pl krupicového cukru a droždie, necháme kým kvások nenapučí, trvá to len niekoľko minút.
Do veľkej misy si zatiaľ odvážime múku a tvyšný cukor. Maslo roztopíme a necháme trošku vychladnúť. Do múky a cukru pridáme mlieko s droždím, premiešame a postupne pridáme aj maslo. Miesime kým sa cesto neodlepuje od stien misky, ak je lepkavé pridáme trošku múky, ak suché trošku mlieka. Keď sa steny misky miesením cesta "očisitia", cesto je pripravené a môže hodinu kysnúť na teplom mieste. Nezabudnite prikryť misku čistou utierkou alebo kuchynskou fóliou.
Pripravíme si rozvar - černice jednoducho v hrnci povaríme s cukrom, ak sú príliš veľké môžete ich nakrájať na menšie kúsky alebo pri varení popučiť pučidlom na zemiaky. Varíme kým zmes trošku nezhustne, potom odstavíme a necháme vychladnúť, zmes by mala ešte viac zhustnúť.
Keď cesto vykysne, preložíme ho na pomúčenú dosku a vyvaľkáme na tenký dlhý pás (alebo dva menšie). Na cesto natrieme rozvar z černíc tak, aby na jednej strane zosal kraj cesta (asi 4 cm) čistý - ku tomuto kraju budeme cesto rolovat, takže plnka sa trošku posunie. Cesto zarolujeme, ak vám rozvar trochu vyteká, nevadí. Rolku nakrájame asi na 1,5 cm hrubé slimáky, ktoré preložíme na plech s papierom na pečenie alebo do muffinovej formy s košíčkami.
Potrieme vajíčkom a pečieme cca 15-20 minút. Odporúčam však kontrolovať cca po 10 minútach, každá rúra pečie inak. Hniezda sú najlepšie keď majú jemnú hnedú farbu, vtedy cesto zostane mäkké a vláčne.

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára