01 novembra 2015

Kysnutý slivkový koláč so škoricovou posýpkou

DSC_1669

Prvý novembrový týždeň začína. Ani neviem ako uletel ten čas, mám pocit, že iba pred chvíľou bolo vonku neznesiteľných 40°C a dnes je zrazu sezóna sliviek, tekvíc a gaštanov, škorice a vareného vína.
Niesom veľký fanúšik jesene, aspoň som si to teda myslela. No mám pocit, že tento rok je jeseň mimoriadne krásna. Viac si všímam farby a užívam chladnejší vzduch, zababušená v teplom kabáte a hrubom šále. Akoby som to ani nebola ja :).
V zásobe mám ešte dva slivkové recepty -  dnes klasický kysnutý koláč, ktoré ste mohli vidieť na stránke Sweet Family. Teraz aj s kopou fotiek na blogu. A ten ďalší recept - nechajte sa prekvapiť, čoskoro ho tu máte.DSC_1681 DSC_1649 DSC_1640 DSC_1660

Na kysnuté cesto:

(veľký plech, do okrúhlej formy polovičnú dávku)
450g hladkej múky
štipka soli
20g čerstvého droždia
250ml teplého mlieka
5 PL Sweet Family krupicového cukru
1 vajce + na potretie


Plnka:


cca 400g čerstvých sliviek
hrsť Sweet Family trstinového cukru
40g masla
40g SweetFamily kryštálový cukor
60g hrubej múky
1 čl mletej škorice
štipka mletého zázvoru a klinčekov (ak chcete)


Postup:

Pripravíme si cesto - najskôr urobíme kvások, ten pripravíme tak, že do teplého (nie horúceho) mlieka dáme 1 polievkovú lyžicu krupicového cukru a rozmrvíme droždie. Premiešame a necháme na teplom mieste pár minút kysnúť. Kvások je hotový, keď droždie “vypláva” na povrch mlieka. Za ten čas si pripravíme veľkú misu, do ktorej dáme múku, soľ, cukor a vajce. Keď je kvások pripravená, prilejeme ho do zmesi a miesime, kým nevznikne cesto, ktoré sa odlepuje od stien misy, cesto miesime okolo 5-10 minút. Ak sa lepí, pridáme trošku múky. Takto pripravené cesto prikryjeme utierkou a necháme kysnúť na teplom mieste asi 45 minút, alebo kým nezdvojnásobí svoj objem.
Predhrejeme si rúru na 175°C. Slivky umyjeme a nakrájame – buď na polovice alebo na štvrťky. Pripravíme si posýpku – zmäknuté maslo zmiešame s cukrom a múkou a v rukách spracujeme na posýpku, ak je príliš lepivá pridáme trochu cukru a múky. Nakoniec do nej zapracujeme aj koreniny – škoricu a ak máte chuť aj klinček a mletý zázvor – tie dodajú tú pravú jesennú chuť.
Vykysnuté cesto ešte pár krát premiesime v miske a vyklopíme na vymastený a múkou vysypaný plech. Cesto na plechu roztlačíme rukami tak, aby malo na celej ploche rovnakú hrúbku. Potom naň poukladáme nakrájané slivky a pokiaľ nie sú veľmi sladké, môžeme posypať hrsťou trstinového cukru. Nakoniec posypeme ešte posýpkou a kraje potrieme vajíčkom.
Pečieme asi 20 minút, kým nemajú okraje zlatú farbu. 

Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára