19 mája 2017

Rebarborovo-mrkvové taštičky


Čaute priatelia.
Dnes je na pláte ďalšia sezónna záležitosť - rebarbora. Keď som bola mladšia, vlastne ešte donedávna som ju príliš v láske nemala, ale asi to bol dôsledkom toho, že som ju nikdy nejedla pripravenú podľa vlastnej chute...čiže, stačil iný pohľad a zrazu je jednou z obľúbených sezónnych surovín.
No a mrkvové taštičky sú známe s povidlovým džemom, ale prečo by nemohli byť j s rebarborou, všakže. Neviem či ste si všimli väčšinou používam už len špaldovú múku. Keďže môj najmilší by bielu nemal konzumovať, prešli sme na takúto. Čo sa týka varenia - pečenia, nevidím rozdiel. Pokiaľ použijem celozrnnú, tak je koláčik trošku akoby horkejší, ale stačí viac cukru a problém je vyriešený. Ono to ani nie je problém, na chuti to podľa mňa koláčikom neuberá. Každopádne aj pri týchto koláčikoch je na vás, či použijete klasickú bielu, alebo špaldovú alebo celozrnnú múku. 
Inak ak sa chystáte na sobotný alebo nedeľný výlet, sú perfektnou maškrtou!

DSC_1205 DSC_1205 DSC_1205 DSC_1205

Potrebujeme:
(cca 25 menších alebo 12 väčších)
cesto:
320 g hladkej špaldovej múky (alebo obyčajnej bielej)
200 g masla
180 g nastrúhanej mrkvy
1 čl kypriaceho prášku
1 pl práškového cukru
kôra z citróna

plnka:
4 stonky rebarbory
2 jabĺčka
trošku vody
vanilkový cukor
cca 5 pl trstinového cukru - podľa vašej chuti a podľa kyslosti jabĺk a rebarbory, je možné že bude treba menej/viac
vetvička rozmarínu

vanilkový cukor na obalenie

Poznámky k receptu:

  • moje taštičky sú tmavšie, pretože som použila celozrnnú múku
  • cukru do plnky dajte podľa vlastného uváženia, niekto má rad sladšie a niekto kyslejšie. Treba počas varenia ochutnávať :).
  • ak nemáte radi rozmarín, pokojne ho vynechajte.


Postup:

  • Mrkvu očistíme a nastrúhame, ak pustí šťavu, tak ju odlejeme. Do misky dáme múku, na kocky pokrájané studené maslo, mrkvu, kypriaci prášok, cukor, kôru z citróna a všetko rukami miesime, kým nám nevznikne elastické cesto. Dáme ho aspoň na hodinu do chladničky.
  • Za ten čas pripravíme plnku - jablko ošúpeme a aj s rebarborou ho nakrájame na kocky. Dáme do hrnca s trochou vody a cukru. Pridáme aj vetvičku rozmarínu a necháme celé rozvariť do mäkka. 
  • Odstavíme a necháme vychladnúť.
  • Cesto vyvaľkáme cca na 0,5 mm hrúbku. Povykrajujeme kolieska, do stredu dáme plnku a preložíme napoly. Kraje zatlačíme - buď formičkou alebo vidličkou. 
  • Pečieme pri 175 °C približne pol hodinku - kým nie sú taštičky zlatej farby.
  • Vyberieme a ešte teplé obalíme vo vanilkovom cukre.
Žiadne komentáre :

Zverejnenie komentára