Makový koláč zo špaldovej múky

makovy kolac

Máte radi makové koláče ? Ja ich milujem. Vlastne musím sa priznať, že milujem takmer všetko makové, od závinu až po makovú zmrzlinu. Tento koláč je teda mojou srdcovkou, pretože je naozaj extra makový a štipka škorice iba podčiarkuje jeho výbornú chuť. Ak máte chuť na trošičku zdravšiu variantu, použite špaldovú múku na cesto, tak ako je napísané v recepte, no nie je to nutnosť, klasická hladká múka poslúži rovnako dobre. A teraz šup šup pozrieť do špajkzy či máte mak, aby bol koláč na večeru už hotový 😉

DSC_0497

DSC_0468DSC_0480DSC_0492DSC_0517

Potrebujeme:
štvorcová forma 26×26 cm alebo okrúhla

Cesto :
525 g špaldovej múky (alebo hladkej)
115 g krupicového cukru, napr. SweetFamily
1 kypriaci prášok
3 žĺtka
300 ml kyslej smotany/jogurtu

Plnka :
1/2 kg mletého maku
3 PL medu
3 bielka
250 – 300 ml teplého mlieka
180 g práškového cukru, napr. SweetFamily
1 vanilkový cukor
1 ČL škorice

Postup:

Cesto – zmiešame múku, cukor, kypriaci prášok, žĺtka (bielka odložíme do plnky) a kyslú smotanu. Smotanu pridávame postupne, podľa toho akej je konzistencie. Vypracujeme hladké cesto. Pokiaľ sa trošku lepí, pridáme múku, ak by bolo suché pridáme ešte 1 PL smotany alebo mlieka. Cesto necháme v chladničke oddýchnuť aspoň hodinku.
Plnka – mlieko zohrejeme, zmiešame dokopy mak, cukor, škoricu, postupne prilievame mlieko. Plnka by mala mať polotekutú konzistenciu. Nakoniec primiešame 3 PL medu a bielka – ak chcete, aby bola plnka viac nadýchaná, môžete z nich urobiť sneh, ale nie je to nutné. Cesto si rozdelíme na 2/3 a 1/3. 2/3 cesta vyvaľkáme a vyložíme ním vymastenú a vysypanú formu (pre istotu, ale nemalo by sa prilepiť). Dobrou pomôckou je vyvaľkané cesto navinúť na valček a preniesť do formy tak, aby zakrývalo spodok a aj kraje formy. Plnku nalejeme na cesto. Zvyšnú 1/3 môžeme vyvaľkať a prikryť ňou plnku a následne položiť aj kraje cesta na plnku, alebo tak ako som to urobila ja – po vyliatí plnky na cesto, som kraje položila na plnku a zo zvyšnej 1/3 povykrajovala srdiečka, ktoré som vedľa seba poukladala a vytvorila tak pekný vzor na vrchu koláčika. Potrieme vajcom a pečieme na 175°C asi 20-25 minút, kým nie je koláčik zlatej farby. Ak sa bojíte, že bude zospodu surový, môžete ešte chvíľu piecť prikrytý alobalom. Hotovo!

Scroll to top